Červenec 2009

Stephen King - To

27. července 2009 v 19:26 | katHys |  Nlezeno, polapeno, přečteno
Neměla jsem co číst, tak jsem hrabala v knihovničce rodičů (ne, že by byla nějak velká) a tak, jako již dříve, mne zaujala kniha s názvem To. Pamatuji si, jak jsem se na ni ptala poprvé a bylo mi řečeno, že se jedná o jakýsi horor a zároveň o jedinou knihu, kterou si koupil můj táta. Po letech jsem po ní znovu sáhla a čekalo mne nemalé překvapení. Tímto bych chtěla Stehenu Kingu poklonu - takto poutavě umět psát - to se jen tak nevidí!
Pozn.: Kdo to nechce číst celé, tak tomu na pochopení postačí celková charakteristika, první odstavec z děje a moje hodnocení na závěr. ;) A pardón, že mi napsat tento rozbor trvalo tak dlouho. No, rozhodně to touto dobou nebude ten poslední.

Autor - sama
Stephen Edwin King (* 21. září 1947, Portland, Maine) je americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Jeho kariéra spisovatele začala prakticky už v roce 1959, kdy se svým starším adoptovaným bratrem Davidem vydaly místí noviny Dave's rag (5 centů za výtisk). Od roku 1962 studoval na Lisbon High School (Lisbon, Maine), kde se svým přítelem Chrisem Chesleyim vydali v roce 1963 sbírku 18 povídek s názvem People, Places and Things - volume I. V roce 1966 ukončil úspěšně studium na střední škole a dostal stipendium na univerzitu. Roku 1970 absolvoval univerzitu v Oronu, obory angličtina a tvůrčí psaní se zaměřením na učitelství. Rok nemohl najít práci učitele, a tak pracoval v prádelně a psal povídky, které prodával do pánských časopisů. V lednu 1971 se oženil s Tabithou Spruce. Seznámili se v univerzitní knihovně v Maine - Orono, kde oba pracovali během studia. První povídku Skleněná podlaha, mu vydali v časopise Startling Mystery Stories. Povídky, které napsal zpočátku tvorby, byly časem vydány v knize Night Shift "Noční směna". S manželkou Tabitou má tři děti: Naomi Rachel, Joe Hill, Owen Phillip a tři vnoučata. Jeho předkové pochází z Irska a Skotska, měří asi 193 cm a váží okolo 90 kg. Má modré oči, světlou pleť a husté tmavé vlasy. Nosí vousy, občas knírek, a brýle, které nosí již od dětství. Společně s manželkou se zapojil do mnoha charitativních akcí a zajišťuje stipendia pro středoškoláky.

Celková charakteristika
Jedná se o horor odehrávající se v městečku Derry ve státě Maine. Příběh nás nejprve přináší do roku 1858, kdy se odehraje vražda malého chlapce George. Již po pár větách vás dostihne ona pochmurná atmosféra a napětí, která se dále nese celou knihou až do úplného konce. V knize se také vyskytují chvíle, kdy vás autor ukolébá téměř do spánku a vy si rádi oddychnete, aby jste poté zažili o to větší šok. King píše poutavě, ale části, kdy je popisován dosavadní život hlavních hrdinů, jsou poněkud nudňejší (ale postavy o to realistější). Na konci se to však všechno vykompenzuje - příběh vás tak pohltí, že se od knížky dokážete jen stěží odtrhnout. Zkrátka horor jak má být.

Postavy
Hlavních hrdinů tu je hed několik, ale svým způsobem bych za toho nejdůležitějšího, kolem něhož se většina příběhu odehrává, označila Billa Denbrougha. Dříve vůdce celé naší hlavní party outsiderů, přezdívaný Bill kokta, kvůli jeho problému s koktáním. Možná se mu kvůli tomu většina lidí posmívala, ale jeho handycap mu nijak nezabraňoval v tom, aby jej ostatní následovali. Bill je typickou vůdčí osobností s jistou dávkou charisma, z něhož se v pozdějších letech (hlavně díky oné neblahé události z dětství) stane velmi úspěšný autor hororů. Vezme si docela slavnou herečku Audru a budou spolu vést poklidný a šťastný život. Tedy až do té doby, než mu zavolá dávný kamarád Mike a Bill se vrátí do svého rodného města, aby se Tomu postavil znovu tváří v trář a pomstil smrt svého bratra George.
Ben Hanscom byl za svých mladých let nebývalý tlouštík. Protože ho bylo hodně vidět a byl také dost pomalý a neohrabaný, stával se často terčem Henryho bandy. Ben však bude vůbec prvním, kdo se kdy Henrymu Bowersovi postavil. Ben byl vždy jemným hochem, miloval knihy a byl dobrý konstruktér. Také byl dost ostýchavý a proto nebyl nikdy schopen vyznat lásku své milované Beverly, jakož to jediné holce v jejich partě. V dospělosti se z něj stal velmi vážený a uznávaný architekt.
Richard Tozier, nebo-li Richie či Kecal byl bezesporu bavičem celé party. Jeho brýle a poznámky byly často trnem v oku Henryho partě. Naneštěstí pro Henryho však byl Richie malý a rychlý, naneštěstí pro něj byl jeho jazyk rychlejší, než jeho hlava. V klubě smolařů překypoval těmi nejpraštěnějšími nápady a dalo by se říci, že to byl nejlepší Billův kamarád. Hodně proslulé byly především jeho hlasy a se svým pořadem se později v rádiu dostal k jedněm z nejledovanějších pořadů.
Mike Hanlon - černý chlapec, syn farmáře, soused Henryho Bowerse a žák církevní školy. To je dost důvodů k tomu, aby se ke smolařům dostal. Ben je hrozně hodný a nemá rád násilí. Byl rád, že si našel kamarády a hodně jim pomáhal. Díky svému otci měl dost přeheld o městě a jako jediný z party se později neodstěhoval. Zůstal bydlet v Derry a jako strážný na majáku hlídal situaci. Taktéž chodil po městě a ptal se lidí, pátral ve starých spisech a snažil se přijít na to, co je To zač a jak proti němu bojovat. Díky tomu si udělal dost dobrý obrázek o historii města a taktéž o různých hrůzných událostech, jež jej postihly. V budoucnosti se stal správcem knihovny v Derry.
Stanley Uris byl žid, což nedělalo zrovna dobrý první dojem. I přes to byl tento chlapec velmi všímavý, kamarádský, vždy slušný a z různých posměšků si nedělal příliš velkou hlavu. Dokonce se na téma Židé dokázal pobavit i s takovým Richiem, což bylo dost umění. Stan byl také dost pečlivý a velmi rád pozoroval ptáky. Chodil kvůli tomu na různá místa, s sebou si brával svůj atlas ptáků, a čekal, zda se mu náhodou nepoštěstí vidět nějaký vzácný druh. Naneštěstí pro něj se ke všem nadpřirozeným jevům stavěl odmítavě a celou situaci nesl ze všech nejhůře. Později se z něj stal jeden z nejlépe placených účetních. Bohužel to on bude tím prvním, kdo se po Mikově telefonátu sesype a zemře.
Z Eddieho Kaspbraka svá matka vychovala hypochondra. Bez léků ani ránu a bez svého respirátoru už vůbec. Astmatik, který ve skutečnosti vůbec nemá astma, a jeden z nejustrašenějších členů celé skupinky. Billovi však věří a má v něm velký vzor a proto mu ve všem pomáhá a vrhá se s ním do těch nejbláznivějších akcí. Také mu často dělá tlumočníka. Na druhou stanu je to však hoch, s výtečně vyvinutým orientačním smyslem (jinak by se z něj asi nemohl stát majitel taxislužby, jež vozí ty nejslavnější osobnosti světa). Svým přátelům tak nejednou pomůže z velké bryndy a aby toho nebylo málo, tak jim ve spletité pavučině nezmapované kanalizace zachrání nejednou život. Bohužel bude na konci jedním z těch, kteří za kamarády položí život.
Beverly Roganová je slavnou návrhářkou a se svým manželem Tomem žijí na první pohled v poklidném a harmonickém manželství. Za zdmi domu se však z milého Toma stává ochlasta a surovec, který svou ženu nepovažuje za nic víc než šlapku a velmi rád ji bije. Beverly se nicméně podaří utéct a dostat se zpět do Derry, aby mohla dostát slibu, jež ještě jako malá holka složila se svými přáteli. Už tenkrát bývala krásná a klukům se líbila, ale problém byl v tom, že byla chudá. Otec ji často bil (pro její dobro) a později si uvědomila, že byl vlastně jistou obdobou manžela Toma. Bohužel se v čase našich událostí začne Beverly zrovna vyvíjet a získávat ty správné tvary, což bude její otec bedlivě sledovat a fakt, že kamarádí s partou šesti kluků, se mu muc zamlouvat nebude. Beverly je nicméně dost bojovná a všem ukáže, že její pohlaví pro ni neznamená žádný handycap. Jakoby tomu osud chtěl, nakonec se dá s Benem dohromady.
Henry Bowers by se dal označit za hlavního "padoucha". Spolu s Krkavcem Hugginsem a Viktorem Crissem tvoří bandu odpadlíků. Kluků, kteří ve škole vesměs propadají a milerádi šikanují ostatní. Především mají spadeno na bandu smolařů. Odehrají spolu jakousi dětskou bitku, ale malý Henry, jehož otec je tak napůl maniak, to bere poněkud vážněji než ostatní. Neváhá smolařům doopravdy ublížit a dokonce se je rozhodne i zabít. Smolaři mu totiž pořád unikají a dokonce se mu opovážili i postavit. První bitvu prohraje, zabije svého otce a tím pádem se nadoživotí dostane do cvokhauzu, jelikož mu jako bonus ostatní přišijí i ostatní vraždy. On však má příšerný zážitek, kdy se s Tím setkal a po čase, kdy už je dospělý, k němu To zase přichází a chce po něm jisté služby...

Děj, kompozice, jazyk a styl
Ve městě Derry se dějí hrozné věci. Vraždou malého George Denbrouha odstartovala série vražd malých dětí. Policie je bezradná, rodiče i děti se bojí. I přes to jde život dál a sedm dětí v této době svede dohromady - Billa, Richieho, Bena, Stana, Eddieho, Mika a Beverly. Všechny tyto děti mají něco společného - nemá je rád starší kluk, hromotluk a známý utiskovatel Henry Bowers s jeho partou, všichni mají nějaký handicap, díky němuž nejsou oblíbení a označování za smolaře, a všichni alespoň jednou potkali To a setkání s ním přežili. Bill se chce však neznámému Tomu pomstít za smrt svého bratra a tak, spolu s ostatními, začne po Tom pátrat. Není to však nic lehkého, protože to je staré, velké a mocné. Pokaždé na sebe bere jinou podobu - toho, z čeho máte největší strach a vaším strachem se pak živí. Nejčastěji se však objevuje v podobě klauna Pennywise a vraždí. Děti se mu však postaví a Pennywise přemůžou. Bohužel jej však nezabijí a o sedmavacet let později se krvavé události opakují. Mike však zůstal na stráži a jakmile si je stoprocentně jist, že dál to již nemůže odkládat, zavolá svým starým kamarádům, aby dostáli svému slibu, do Derry se znovu vrátili a zbavili se Pennywise jednou provždy. Stan se však do Derry nevrací a To si nyní dává mnohem větší pozor než tenkrát a je odhodladné si s nyní již dospělými smolaři poradit.

Kniha má kolem neuvěřitelných 1040 stránek a je členěna do mnoha sekcí. Největšími oddíy je pět částí s epilogem, které jsou pak dále dělelny na jednotlivé kapitoly, které navíc mají své samostatné části. Zmatek? Ani se nedivím. Mezi každou částí je navíc jakási mezihra, což jsou pomyslené zápisky z deníku Mika Hanlona, v nichž vysvětluje různé události a popisuje výsledky svého pátrání. V podstatě se vlastně jedná o jakési dějiny Derry. V každé mezihře se setkáváme s jinou děsivou události, jež se v Derry stala.
Část 1: Stní předtím má tři kapitoly. Zde se stáváme svědky vraždy malého George, poté vyšetřovánním vraždy homosexuála Adriana Melona a v poslední řadě také Mikovým telefonátům svým starým přátelům. Všichni halvní hrdiové jsou již dospělí a setkáváme se s popisem jejich životů a úspěchů.
Část 2: Červen roku 1958 nás zavádí do dětství našich hrdinů. Zde se také smolaři dají dhromady, dozvíme se, jak to s nimi bylo v dětství a také se především poprvé potkáváme s Tím. Děti zaživají svá první dobrodruždství a začínají vzdorovat jak Henrymu Bowersovi, tak i Tomu, kterérmu se chtějí pomstít. Spojeni však ještě nejsou všichni, ale skládačka do sebe pomalinku zapadá.
Část 3: Dospělí - Název samotný toho dost napovídá. Dřívější kamarádi se spolu setkávají jako dospělí, Henry Bowers utíká z vězení a To je odhodlané, aby si to s nimi konečně rozdalo.
Část 4: Červenec roku 1958 se opět vrací do onoho osudného léta. Smolaři se již dali kompletně dohromady, taktéž zjistili, kde se To nachází a jak se s ním vypořádat. Boj však teprve začíná.
Část 5: Rituál Chüd je bezesporu nejnapínavější a nejzajímavjší částí celého příběhu. Nejde jen o to, jakým stylem je napsána. Doposud byla každá kapitola (kromě meziher) psána vždy z pohledu jednoho z hrdinů a tvořila jakýsi celek. Zde se však minulost mísí se skutečností tak dokonale, že vám z toho jde hlava kolem a vy musíte číst dál a dál. Nejvíce mne uchvátilo, jak autor popisuje úsek z minulosti nějaké postavy a na konci nechá větu nedokončenou. V dalším úseku na ni úspěšně naváže a aby toho nebylo málo, tak se ještě stačí přenést zpět do současnosti. Popisuje se to dost špatně. Navíc se kromě vlastního příběhu dozvídáme, jaké pohromy zasáhly Derry. Napětí stoupá a vy prostě musíte číst dál. Hrdinové se Tomu konečně postaví tváří v tvář a celý boj jde do finishe. To se však neobejde bez rozličných zvratů a obětí.
Epilog se odehrává pár dní poté a všichni se vrací zpět do svých normálních životů.

Kniha je psána v třetí osobě minulého času. Jednotlivé části jsou popisovány očima nějaké postavy s tím, že autor dokáže skvěle vykreslit povahu toho, s nímž zrovna máme tu čest. Autor se nebojí zabíhat do detailů, takže se setkáváme s názvy ulic, město má svou vlastní krvavou historii, nechybí ani výstřižky z novin. Navíc je prostředí do detailů popisováno a vy tak máte představu, jako by jste tam s postavami byli. Knihou se line dobře stupňované napětí, které má konec v tom nejzvláštňejším rozuzlení. Kniha v sobě nemá žádné zásadní myšlenky, ale i přes to je to kvalitní, geniálně napsaný horor. Nejpoutavější jsou ty pasáže, kdy za sebe mluví samotné To.
Autor se vyjadřuje barvitě, má bohatou slovní zásobu a nešetší dialogy. Každou postavu si tak člověk dokáže snadno představit a zařadit. Není těžké se s halvními hrdiny sžít. Jednotlivé části jsou psány chronologicky s občasnými návraty do minulosti, jak děti vzpomínají na různé události, jemiž se staly svědky. Jinak je kniha docela komplikovaně napsaná, ale na půvabu a poutavosti jí to rozhodně neubírá, spíš naopak.

Můj názor na dílo
Supe horůrek, který se dobře čte a v některých částech vás doslova přiková. Pravdou je, že postavy jsou dost dobře vykresleny, ale popisování jejich životů je zdlouhavé a nudné. Právě proto jsem si nejspíše ze začátku dala více jak tříměsíční pauzu. Knihu jsem nicméhě dočetla a rozhodně nelituji toho, že jsem po ní znovu sáhla. Kdo máte rád napínavé a dlouhé příběhy, vřele doporučuji. Hlavně ta poslední část stojí vážně za to.

Celkové hodnocení
Dávám takových 70%. Možná docela málo, ale některé popisy byly vážně zdlouhavé a nezáživné. Ve vyjmenovávání jednotlivých chyb bych se tu však jen opakovala. Nic to však nemění na tom, že Stephen King je vynikající autor a přízeň čtenářů je zasloužená.